Φωτογραφήθηκαν στα εξώφυλλα αντρικών περιοδικών με τολμηρές πόζες και πήραν μέρος σε μεγάλες τηλεοπτικές παραγωγές. Γεννήθηκαν στο Παλαιό Φάληρο, και ήταν μονοζυγωτικά δίδυμα. H Κατερίνα είναι κατά ένα λεπτό μεγαλύτερη.
Όπως είχε πει: «Γεννηθήκαμε με καισαρική. Εγώ βγήκα πρώτη, γιατί στην καισαρική βγάζουν πρώτα το παιδί που είναι από πάνω κι έτυχε να είμαι εγώ». Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Espresso, η Κατερίνα Κανονίδου δραστηριοποιείται στον χώρο της εστίασης, ενώ η Αγγελική ασχολείται επαγγελματικά με τη μεγάλη της αγάπη, τη ζωγραφική και παίζει και μουσική σε μαγαζιά. Οι αδερφές Κανονίδου, συμμετείχαν σε διαφημιστικά από μικρή ηλικία.
![Θυμάστε τις σέξι αδερφές Κανονίδου των 90ς; Δείτε πως είναι σήμερα!](https://www.athensmagazine.gr/photos/w_800px/articles/201908/kanonidou1.jpg?0.08504932874542104)
Από τα 6 τους χρόνια, ύστερα από προτροπή της γιαγιάς τους, συμμετείχαν σε σποτάκια.
Όταν ενηλικιώθηκαν η γιαγιά τους έστειλε το βιογραφικό της Κατερίνας στον διαγωνισμό ομορφιάς «Top Model». Παρόλο που δεν κέρδισε κάποιον τίτλο, γνωρίστηκε με τον μοντέλο Υβέτ , η οποία τους έμαθε τα βήματα στην πασαρέλα και τις πόζες στον φακό. Αν και η Αγγελική δεν ενδιαφερόταν για καριέρα ως μοντέλο, ακολούθησε την αδερφή της, την οποία αντικαθιστούσε σε επιδείξεις μόδας. Το 1991 η Κατερίνα πήρε μέρος στα καλλιστεία του ΑΝΤ1 για την ανάδειξη της Σταρ Ελλάς όμως δεν κέρδισε κάποιο τίτλο.
Ωστόσο, οι προτάσεις έπεφταν βροχή. Το 1993 η Κατερίνα βρέθηκε στο πλατό του «Πρωινού καφέ» με τη Ρούλα Κορομηλά και δύο χρόνια μετά, μαζί με την Αγγελική, συνεργάστηκαν με τον Ανδρέα Μικρούτσικο στην εκπομπή «Χαμογελάτε, είναι μεταδοτικό».
![Θυμάστε τις σέξι αδερφές Κανονίδου των 90ς; Δείτε πως είναι σήμερα!](https://www.athensmagazine.gr/photos/w_800px/articles/201908/kanonidou12.jpg?0.7363762441187867)
Δούλεψαν στο «Μπράβο» της Ρούλας και απέκτησαν τη δική τους εκπομπή με τίτλο «in&out» στο κανάλι 5. Το 2002 η Κατερίνα μετακόμισε στη Θεσσαλονίκη μαζί με τον σύντροφό της, ενώ η Αγγελική παντρεύτηκε και απέκτησε έναν γιο.
Η Κατερίνα παντρεύτηκε το 2009 και απέκτησε έναν γιο, τον Χριστόφορο. Από τότε, δραστηριοποιείται στον χώρο της εστίασης ενώ η αδερφή της Αγγελική ασχολείται με τη ζωγραφική. Πέρυση η Αγγελική πήρε διαζύγιο ενώ η Κατερίνα μοιράζει τον χρόνο της μεταξύ Αθήνας και Νάξου.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου